Skip to main content

Către: Președintele României / Premierul României

Condamnați uciderea civililor din Fâșia Gaza - Cereți permiterea intrării ajutoarelor în Fâșia Gaza

Fotografie de Mohammed Ibrahim pe Unsplash
Cerem autorităților române să condamne public acțiunile militare ale statului Israel din Fâșia Gaza, în urma cărora cad victime zeci de mii de civili, în marea majoritate copii. De asemenea, cerem autorităților române să facă un apel public către autoritățile israeliene, prin care să ceară ca toate convoaiele umanitare care sunt blocate la granița dintre Israel și Fâșia Gaza să fie lăsate să ajungă la civilii blocați în Fâșia Gaza.

Important: acesta NU este un demers care susține antisemitismul! Este un demers care susține dreptul la viață al civililor din Fâșia Gaza, alături de dreptul de a primi ajutor umanitar! Dreptul International Umanitar stipulează că pe parcursul oricărui conflict internațional, sunt protejate următoarele categorii: civili, cadre medicale, răniții și prizonerii de război. De asemenea, ar trebui protejate spitalele, proviziile și ambulanțele care tranzitează zonele de conflict. 



Context:

După atacul criminal al organizației teroriste Hamas în Israel, din 7 octombrie 2023, atac soldat cu peste 1.200 de victime, statul Israel a inițiat o amplă ofensivă aeriană și terestră în Fâșia Gaza, anunțând ca scopuri principale distrugerea Hamas, dar și repatrierea celor peste 200 de oameni luați ostateci. 

Au trecut aproape 20 de luni de atunci, iar instituțiile internaționale acuză Israel de genocid împotriva populației civile din Fâșia Gaza. Până astăzi, 10 Iunie 2025, în urma atacurilor armatei israeliene, au fost raportate peste 60.000 de victime civile, dintre care mai mult de 15.000 de copii. Conform observatorilor internaționali, pe lângă ținte militare, atacurile Israelului au lovit și școli sau tabere de refugiați, provocând mii de victime civile. 

În plus, în urmă cu aproape 3 luni, Israel a instaurat o blocadă la granița cu Fâșia Gaza, baricadă care nu a permis intrarea în Fâșia Gaza a convoaielor umanitare pentru civilii din acea regiune. În urma presiunilor ONU, acum trei săptămâni Israel a ridicat doar parțial această blocadă. Totuși, ONU și UNICEF avertizează periodic asupra faptului că populația din Fâșia Gaza este în pericol, din moment ce civilii nu dispun de hrană, apă, medicamentație sau carburanți. 

Dreptul International Umanitar stipulează că, pe parcursul oricărui conflict internațional, sunt protejate următoarele categorii: civili, cadre medicale, răniții și prizonerii de război. De asemenea, ar trebui protejate spitalele, proviziile și ambulanțele care tranzitează zonele de conflict. 

De ce este important?

Considerăm că atacurile și crimele împotriva civililor din orice colț al acestei planete trebuiesc condamnate public și trebuiesc găsite soluții pentru ca civilii să nu mai cadă victime. 

Așa cum întreaga Românie a reacționat vehement împotriva invaziei Rusiei din Ucraina, unde zilnic sunt uciși civili, trebuie ca autoritățile române să reacționeze și în cazul crimelor de război făcute de armata Israelului în Fâșia Gaza. Franța, Marea Britanie și Canada au emis recent un comunicat, cerând Israelului să oprească uciderea civililor și să permită intrarea ajutoarelor umanitare în Fâșia Gaza. Și Germania a făcut-o, acum nu multă vreme. 

Trebuie  și noi să condamnăm public genocidul, indiferent ce tabere sunt implicate într-un conflict internațional. De asemenea, trebuie să presăm public pentru ca statul Israel să permită convoaielor cu ajutoare internaționale să între în zona conflictului. Mii de civili sunt în pericol de înfometare, lucru semnalat de foarte multe ori de organizații precum ONU și UNICEF. 

Las aici și ultimul articol publicat de ONU pe pagina lor, pe aceasta temă:
https://news.un.org/en/story/2025/06/1164171?_gl=1*1okrmqs*_ga*MzY1MDY1Njg0LjE3NDk0NzQ5Mzg.*_ga_TK9BQL5X7Z*czE3NDk1NjE4NTYkbzIkZzEkdDE3NDk1NjE4NjgkajQ4JGwwJGgw

Categorie

Actualizări

2025-06-12 10:49:02 +0300

S-a ajuns la 10 semnături